Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fanprotester virker: Manchester United mister milliardsponsorat

Af Jeppe Augustsen
09.05.2021 Kl. 06:51
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I øjeblikket har Manchester United et sponsorat med AON, som er til at finde på klubbens træningstøj.

AON stod til at blive erstattet af Myprotein, som The Hut Group står bag, men nu har den store virksomhed droppet aftalen. Det skriver The Guardian.

Sponsorskiftet stod til at blive en realitet den 1. juli og ville indebringe klubben mere end £200 millioner (1,7 milliarder kroner) over de næste 10 år. Men The Hut Group har bakket ud af handlen, fordi de er bekymrede for fansenes kampagne om at boykotte klubbens sponsorater i håb om at få Glazer-familien ud af klubben. 

En anonym gruppe fans lancerede forleden en kampagne 'NotAPennyMore' mod klubbens sponsorer, som bl.a. inkluderer adidas, TAG Heuer og Cadbury.

Som lokal forretning var The Hut Group bekymrede for, hvor meget de vil blive kritiseret af klubbens fans og dermed ikke få det ud af sponsoratet, de ville forvente.

AONs aftale udløber den 30. juni, og nu får klubben meget travlt med finde en ny sponsor, der vil give det samme som The Hut Group.

Disse protester og boykot er lavet i håb om at ramme Glazer-familien på pengepungen, og det ser altså ud til at virke.

Annonce