Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Spildte millionbeløb: Så meget har Big Six-klubberne allerede mistet på Super League

21.04.2021 Kl. 10:49
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Super League er endt i katastrofe, og det kan komme til at koste Tottenham, Arsenal, Liverpool, Manchester United, Manchester City og Chelsea rigtig, rigtig dyrt.

Det gør det allerede. De 12 klubber, som gik sammen om at stifte Super League, købte søndag aften for £8 millioner andelsaktier i den nye konkurrence hver  – svarende til 70 millioner kroner.

Det erfarer Daily Mail.

En rigtig dårlig investering, har det vist sig, for Super League er allerede død og borte, så de £8 millioner ser ud til at være gået tabt. Men beløbene og tabene kan blive meget, meget større.

Super League-klubberne skrev under på, at de ville blive ramt af finansielle straffe, hvis de trak sig fra projektet inden for de første tre år. Generelt skulle kontrakterne være skruet sådan sammen, at klubberne virkeligt blev "opildnet" til at blive i projektet, fordi de finansielle følger kunne blive massive.

Men den risiko har de seks engelske Big Six-hold altså været villige til at løbe, og lige nu er det ikke til at vide, om de alle får et sagsanlæg på nakken eller ej.

Følg med på vores Instagram-profil, hvor vi også bringer nyheder om udtalelser, transfers og meget mere:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Et opslag delt af PLBOLD.DK (@plbold)

Annonce