Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Scholes med den ultimative ros: Ny United-stjerne er bedre end jeg var

27.12.2020 Kl. 15:21
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester United måtte nøjes med uafgjort mod Leicester, men Bruno Fernandes leverede igen de offensive goder med både mål og assist i lørdagens 2-2 opgør.

Den portugisiske magnifico står nu noteret for 26 scoringer og 16 assists for Manchester United i 44 kampe i alle turneringer siden sit skifte i januar.

Det har fået Paul Scholes, som af mange betragtes som en af – hvis ikke den største – midtbanespiller i Premier League-æraen, til at give Fernandes noget nær den ultimative ros.-

– Fernandes er bedre end mig. Han er anderledes end mig. Han scorer og kreerer flere mål, end jeg gjorde. Jeg ville ønske, jeg kunne spille med ham, og det ville sikkert have fungeret, hvis jeg havde lagt bag ham. Men helt ærligt, han har været sensationel, en kæmpemæssig forskel, fortæller Scholes til BT Sport.

– Før Fernandes kom til, kunne United knap nok skabe en chance, men nu ser det ud til, at de kan score tre, fire eller fem mål i hver kamp

Annonce