Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Hellere Martinez end Moyes

21.10.2013 Kl. 08:25
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Everton-kanten Kevin Mirallas afslører, at han nyder livet i Everton endnu mere, efter Roberto Martinez har overtaget trænersædet. 

Everton har fået en udmærket sæsonstart efter trænerskiftet med kun et enkelt nederlag i de først 8 kampe. En spiller som specielt nyder godt af den nye manager er Kevin Mirallas. Det er ifølge den belgiske kantspiller, fordi spanske Roberto Martinez har indført en mere spanskpræget spillestil.

– Den mest markante ændring for mig er en ændring af sproget, fordi jeg taler spansk, siger Mirallas til Sky Sports.

– For mig er det bedre, selvom jeg var rigtig glad for at spille under David Moyes, fordi han er en god manager, men Roberto er anderledes, fordi den spanske spillestil er anderledes, fastslår belgieren.

Kevin Mirallas og resten af Everton-mandskabet skal i næste runde møde Aston Villa på udebane.

Annonce