Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Hart har vist, hvorfor han er nummer 1

19.10.2013 Kl. 10:41
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Joe Hart kom under beskydning efter en række af dårlige kampe for Manchester City, især mod Bayern München, men målmanden har Manuel Pellegrinis fulde opbakning.

Pellegrini hylder englænderens modstandskraft og siger, at hans beslutning om at beholde Hart mellem stængerne er blevet retfærdiggjort. Kritikken har tilsyneladende prellet af på Hart, som leverede flotte præstationer mod Everton og mod Polen for England.

Og Harts evne til at rejse sig og løfte sit niveau, har overbevist Pellegrini om, at han er det rigtige valg mellem stængerne.

– Jeg synes, at begge kampe var meget, meget vigtige for ham. Han havde det ikke godt inden de to landskampe. Jeg synes, han viste, at han har personligheden til at gøre det godt, når han ikke er på topppen. Jeg formoder, at han vil få mere selvtillid, og vi tror alle på ham.

– Jeg er sikker på, at jeg tog den rigtige beslutning, og Joe Hart har vist, hvorfor han er nummer 1, sagde chileneren ifølge goal.com.

Annonce