Özil, Cazorla og Sagna klar til Norwich
Arsene Wenger bekræfter, at trioen er tilbage for Arsenal, når de i morgen møder Norwich. Hjemme på Emirates vil de forsøge at fastholde førstepladsen i Premier League.
Özil haltede ud mod Sverige i VM-kvalifikationen i tirsdags, mens Sagna og Cazorla har været ude i flere uger.
– Özil, Sagna og Cazorla er alle klar. Alle andre ser fitte og klar ud, forklarer Wenger rapportere.
Wenger var i tvivl om han skulle benytte Sagna og Cazorla i weekendens kamp. Han må angiveligt også tænke på ordsproget “never change a winning team”. Arsenal topper som bekendt Premier League efter de første syv kampe.
– Cazorla er klar til træning, men er ikke i kampform. Der er en mulighed for, at de begge er i truppen til lørdagens kamp, men om de starter eller ej, ved jeg ikke endnu, siger Wenger til Arsenal Player.
Wengers kommentarer tyder på, at Theo Walcott vil spille en rolle mod Norwich.