Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Agger: Ikke egen beslutning at afvise Barca

15.10.2013 Kl. 13:19
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Barcelona bød på Daniel Agger i sommers, men Liverpool afviste tilbuddet. Klubben ville ikke sælge mig, og sådan var det, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Agger var rygtet til Barca det meste af sommeren, og Agger har heller ikke lagt skjul på, at de spanske giganter har været interesseret. Barcelona var endda så interesserede, at de valgte at byde på stopperen, som har lidt under tre år tilbage af sin kontrakt med Liverpool.

Danskeren har tidligere fortalt, at han agter at fuldføre kontrakten, men han er dog ikke afvisende over for et skifte.

– Beslutningen om at afvise Barcelona var klubbens. Klubbens ville ikke sælge mig, og sådan var det. Vi kan altid snakke (om det red.) senere, sagde han til Ekstra Bladet og fortsatte.

– Jeg ved ikke, om jeg vil forlade Liverpool. I øjeblikket har jeg to-og-et-halvt år tilbage af min kontrakt, og min intention er at fulføre den. Jeg er glad i Liverpool og spiller godt. Vi har et fantastisk hold, og hvis jeg kan vinde noget, ville det være fantastisk. Liverpool er en kæmpe klub.

Annonce