Sir Alex afslører: Klopp vækkede mig klokken lort om natten
Jürgen Klopp modtog her til aften 'The Sir Alex Ferguson Trophy', som uddeles af League Manager Association.
Trofæet, hvor medlemmer af LMA kårer vinderen, blev i 2018 opkaldt efter Sir Alex Ferguson.
Manchester United-legenden lykønsker Jürgen Klopp med trofæet, og han tilgiver ham også for at ringe til ham klokken halv fire om natten for at fortælle ham, at Liverpool havde vundet mesterskabet.
– Hvilken præstation med mesterskabet. Fuldt fortjent. Dit hold var enestående, og din personlighed skinner gennem hele klubben. En eventyrlig præstation, siger Sir Alex Ferguson ifølge Football Daily.
– Jeg tilgiver dig for at vække mig klokken halv fire om natten for at fortælle mig, at I havde vundet ligaen. Tak for det, men I har fortjent det. Godt arbejde, lyder det fra Sir Alex Ferguson.