Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tidligere Liverpool-træner forklarer exit: Det var for at opleve noget specielt

21.07.2020 Kl. 12:51
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

For næsten fem måneder siden valgte Neil Crtichley efter syv år at forlade Liverpool, da han fik muligheden for at stå i spidsen for Blackpool.

Muligheden for at få ansvaret for et førstehold var så tiltrækkende, at Critchley opgav sit job som U23-træner i Liverpool. Men det skulle også være spændende for, at han ville forlade The Reds.

Det forklarer han i et interview med The Guardian.

– Jeg ville ikke have forladt Liverpool hvis ikke, at det var for noget specielt. Jeg er spændt på, hvad vi har foran os her i Blackpool. Jeg vil bygge et hold, som folk i Blackpool og dette område kan være stolte af, siger Critchley.

I Liverpool var Critchley gennem et stykke tid U18-træner, inden han blev opgraderet til at få ansvaret for U23-holdet. I december stod han i spidsen for førsteholdet i Carabao Cup-kampen mod Aston Villa, mens Jürgen Klopp havde taget profilerne med til Klub-VM.

Annonce