Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Vermaelen: Kan ende med skifte

15.10.2013 Kl. 06:33
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Thomas Vermaelen er bekymret over, at hans manglende spilletid i Arsenal forhindrer ham i en startplads på Belgiens landshold, og den sidste løsning kunne ende med et skifte for den rutinerede belgier.

Thomas Vermaelen har kun spillet sølle 10 min for Arsenal i denne sæson med Per Mertesacker og Laurent Koscielny i kanon form, hvilket også har resulteret i en plads på bænken på det belgiske landshold.

Vermaelen startede sæsonen sent i år med en rygskade, men det er ikke noget der har bekymret ham, men han vil dog gerne vinde sin plads tilbage på landsholdet.

I aftens opgør mod Wales, som ikke har betydning for Belgien, da de er kvalificeret, starter Vermaelen inde, hvor han skal vise sit værd i hjertet af forsvaret.

– Jeg skal tænke over det, når det bliver nødvendigt. Januar er stadig nogle måneder henne. Selvfølgelig, ville det ikke være den ideelle løsning at have så lidt spilletid inde VM. Det er sikkert, udtaler Vermaelen til Daily Mail.

– Folk spørger mig, om jeg panikker fordi jeg ikke spiller og det gør jeg ikke.

– Jeg har snakket med træneren, men det bliver mellem mig og ham. Der kan ske ting i et splitsekund som kan ændre din situation. DEt kan ske i morgen eller næste uge, afslutter Vermaelen.

 

Annonce