Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United holder øje med Montpellier-kreatør

14.10.2013 Kl. 13:59
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Ifølge Metro UK har Manchester United den 23-årige Montpellier-kreatør, Rémy Cabella, i kikkerten. 

Manchester United er interesseret i at købe ind til januar, og nu kan endnu en spiller potentielt set ende i klubben. Ifølge Metro UK er den kreative midtbanespiller, Rémy Cabella, udset til at bringe et frisk pust tilbage til Manchester-klubben, som ikke har været for godt kørende under David Moyes i Premier League.

Rémy Cabella har spillet i den franske Ligue 1-klub, Montpellier, siden 2009, og har været fast inventar på mandskabet de seneste sæsoner. Det ser dog ikke umiddelbart ud til, at Cabella bliver billig for United at hente.

Montpellier-præsidenten, Louis Nicollin, hævdede i sommer, at klubben ikke vil sælge Cabella for enhver pris. Købsprisen skulle angiveligt siges at være på mindst £100 millioner. Om Manchester United har tænkt sig at sprænge banken for at få fat i Cabella er endnu uvist, men det forlangte forløb er ingenlunde realistisk at kræve for den 23-årige midtbane.

 

 

Annonce