Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United-emne nedtoner rygter

10.10.2013 Kl. 11:21
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Ivan Cavaleiro er senest blevet kædet sammen med Manchester United, men nu nedtoner han selv rygterne.

19-årige Cavaleiro har fået prædikatet “den nye Cristiano Ronaldo’, og den talentfulde kantspiller er en ombejlet herre rundt om i fodbold-Europa. Manchester United skulle være seneste skud på stammen, som var opsatte på at få fingrene den teknisk begavede portugiser, men nu afviser hovedpersonen blankt, at han snart skulle være fortid i Benfica, hvor han til dagligt slår sine folder.

– Mit job er at gøre mig fortjent til en mulighed på førsteholdet, og det afhænger af træneren, forklarer Cavaleiro ifølge radiostationen, Antena 1, inden han fortsætter:

– Der er meget gode angribere i Benfica, og det er ikke let at komme på førsteholdet.

Ivan Cavaleiro fastslår ydermere, at han koncentrerer sig om sin kontrakt i Benfica og fortæller om hans store følelser for klubben.

– Jeg har en kontrakt frem til juni 2018, og jeg føler mig godt tilpas her, cementerer han.

– For mig er det en stor ære at repræsentere Benfica, fordi det er den klub, der er i mit hjerte. Jeg ønsker at fortsætte her og få succes på førsteholdet, afslutter han.

Cavaleiro har stadigvæk sin førsteholdsdebut til gode i Benfica, men har imponeret stort på reserveholdet.

Annonce