Jovetic: Ikke vist mit værd endnu
Stevan Jovetic siger, at Manchester City fansene stadigvæk har til gode at se hans fulde kvaliteter.
Efter at være ankommet for 22 millioner pund denne sommer, har Jovetic kun spillet to gange for City i Premier League. Dog har montenegrineren scoret to gange i Capital One Cup’en, da City slog Wigan med 5-0 på Etihad Stadium.
– Det er sandt, at jeg ikke har spillet meget, siger Jovetic til engelske medier.
– Da jeg ankom havde jeg et problem med min ene hase. Mine holdkammerater spillede allerede, da jeg skulle i gang med forberedelsen.
– Så tog jeg afsted med landsholdet, og kom så tilbage med et nyt lille problem, samtidig med at holdet spillede godt.
– Jeg spillede mod Stoke og derefter mod Wigan, og følte mig i god form.
– Men jeg spillede ikke mod Everton i weekenden, fordi jeg har haft problemer med læggen i nogle dage nu. Jeg snakkede med manageren, og han ønskede ikke at risikere at forværre min skade og følte at det var bedst, at jeg ikke spillede.
På fredag står Jovetic overfor sine engelske kolleger, når Montenegro og England tørner sammen i VM-kvalifikationen.