Den eneste i de fem store ligaer: Arsenals vidunderdreng har utrolig statistik
Ikke et eneste frispark har han begået.
19-årige William Saliba lader til at være en spiller, der ved, hvordan han skal time sine tacklinger. For ifølge Opta har han ikke begået et eneste frispark i Ligue 1 denne sæson.
Og dermed er den udlejede Arsenal-spiller den eneste spiller i de fem største ligaer med mere end 900 minutters spilletid, som ikke har begået et eneste frispark i denne sæson.
Det er ganske bemærkelsesværdigt, at en så ung spiller kan formå at holde hovedet koldt og spille så klogt, at han ikke begår frispark.
Med til historien hører så også, at William Saliba kun har spillet 991 minutter i Ligue 1 denne sæson grundet skader, og til sammenligning har Virgil van Dijk spillet 2.610 minutter i Premier League for Liverpool. Hollænderen har lavet ti frispark i ligaen, hvor han kun har fået ét gult kort.
I Arsenal er der store forventninger til Saliba, og den franske teenager kan allerede fra næste sæson komme til at få en stor rolle på Mikel Artetas mandskab. Om han også kan holde sig fra at begå frispark i Premier League er dog mere tvivlsomt.