Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Nasri: Var tæt på Bayern München

02.10.2013 Kl. 11:56
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester City-spilleren Samir Nasri afslører nu, at han var tæt på et skifte til Bayern München tilbage i 2005/2006-sæson.

Manchester Citys franske midtbanespiller Samir Nasri løfter nu sløret for en historie, der bebuder, at franskmanden var tæt på et skifte til de nuværende Champions League-mestre FC Bayern München.

Tilbage i 2005/2006-sæsonen hvor Nasri spillede i franske Marseille var der, ifølge Samir Nasri, kontakt med Bayern, men som det er bekendt idag, så skete skiftet aldrig.

– Tilbage i 2005/2006-sæsonen mener jeg, at Felix Magath var træner. Der var konkret kontakt, men transferen blev aldrig til noget, udtaler Nasri til den tyske Bundesligas officielle hjemmeside.

Manchester City er i gruppe med netop Bayern i Champions League-gruppespillet, og de to hold står i aften over for hinanden på Etihad Stadium, og det er en kamp, som Nasri ser frem til.

– Bayern er de forsvarende mestre. I de sidste fire år har de været i tre finaler. Det er ekstraordinært, fortsætter Nasri.

– Denne kamp er en mulighed for os til at se, hvor vi står. Begge hold vandt deres første kamp. Hvem end der vinder denne kamp, vil virkelig have en psykologisk fordel gennem resten af gruppespillet.

Annonce