Martin Jol imponeret af Cardiff
Fulham-manager Martin Jol er indtil videre imponeret af det nyoprykkede walisiske hold, Cardiff City.
Fulham tager i weekenden imod Cardiff City på hjemmebane i en kamp, som Fulhams manager forventer bliver en hård kamp.
Martin Jol har nemlig været ganske imponeret af det, han indtil videre har set fra nyoprykkede Cardiff City, som han mener, er et ganske organiseret hold.
– Hvis man kigger på Cardiff, så lukker de ikke mange mål ind. Der er mange hold, som har lukket flere mål ind end dem, udtaler Martin Jol til Fulhams officielle hjemmeside.
– Jeg vil ikke sige, at de ser defensive ud, men de ser meget organiseret ud. Specielt hvis man så deres hjemmekamp mod Manchester City. De ser meget organiseret ud. De har fart oppe foran, og de har altid haft den mentalitet, at de vil skade dig, fortsætter Jol.
– Så det kommer selvfølgelig ikke til at blive en walkover, da de er et stærkt hold med gode kvaliteter. De har investeret lidt i holdet, så det vil ikke være nemt, men hvor mange kampe er også nemme i ligaen? Forhåbentligt er vi stærke nok.