Hodgson har plan klar: Sådan stopper vi Pukki
Teemu Pukki har taget Premier League med storm. Indtil nu har finnen scoret seks mål og lavet to assists i seks kampe for kanariefuglene.
For blot lidt over et år siden var Pukki at finde i den danske 3F Superliga. Nu står angriberen overfor topspillere hver eneste uge i Premier League.
I næste uge møder Norwich Crystal Palace, der ledes af den tidligere finske landstræner, Roy Hodgson.
Hudson stiftede bekendtskab med Pukki for mange år siden, men han havde glemt alt om den dygtige finne, indtil han pludselig for alvor viste sig frem i Premier League.
– Jeg vidste, at han var et stort finsk talent, og en som de (Finland, red.) troede på. Men pludselig hørte jeg ikke til hans karriere. Da han dukkede op i Norwich, så kunne jeg huske navnet, og at han var en lovende spiller, siger Hudson ifølge Sportsmole.
– Han har selvfølgelig arbejdet meget hårdt siden da for at blive den spiller, som han er i dag – selv efter de tilbageskridt han har haft. Det viser meget om hans karakter, og hvilken person han er, siger han.
Den garvede manager har en opskrift på, hvordan har får stoppet Pukki.
– Vi skal forhindre ham i at få de afleveringer, som han behøver for at score. Mine spillere, som vil være i området, hvor han spiller, skal være klar på, hvilke løb han tager, og hvad han ynder at gøre, siger Hodgson, der altså for travlt med at forberede sine spillere på Pukkis løbemønstre, inden opgøret mellem Crystal Palace og Norwich,
Kampen spilles i morgen klokken 16.