Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Det skal nok vende

16.09.2013 Kl. 09:15
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Trods en dårlig sæsonstart og en aktuel sidsteplads i Premier League, så tror klubbens manager, Paolo Di Canio, stadig på at klubben nok skal overleve en sæson mere i verdens hårdeste liga. 

Sunderland er et af de hold som har købt godt ind i løbet af sommeren. Intet mindre end 14 spillere er kommet til klubben. Trods en masse nye spillere, så har “The Black Cats” kun fået 1 sølle point ud af de første 4 kampe og manager Di Canio er langt fra tilfreds med klubbens aktuelle placering, men tror dog overbevist om at det nok skalvende:

– At ligge i bunden er ikke sjovt, men jeg er ikke bekymret. Det lyder måske underligt, men det er kun den 4. kamp og ikke den 20. siger Di Canio.

Sejren vil ifølge træneren komme før eller siden og når den kommer, så gælder det om at ramme stribe kampe uden nederlag:

– Når vi engang vinder 3-4 kampe i træk, tro mig, så vil vi også spille godt. Vi bliver nødt til at arbejde videre og holde sammen og måske lade det samme hold spille 3-4 kampe i træk, siger den italienske træner.

Frustrationerne over den dårlige sæsonstart har dog, trods trænerens tro på tingene, sat sine spor i truppen. Senest i kampen mod Arsenal, hvor manager Paolo Di Canio blev bortvist, efter at have brokket sig til kampens dommer:

– Jeg var ikke glad for at se at deres spillere skulle bruge 2 minutter på at gå fra midten og ud til sidelinjen, siger han og fortsatte:

– Min fejltagelse var at sige til dommeren, at han kun manglede at sende mig bort så ville hans dag være perfekt, slutter han.

Annonce