Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool i kamp med Barcelona og Real Madrid om engelsk stortalent

05.07.2019 Kl. 10:13
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tilbage i april skrev Harvey Elliott historie i Premier League, da han blev indskiftet i kampen mod Wolverhampton.

Med en alder på 16 år og 30 dage blev han den yngste debutant nogensinde i Premier League. 

I Fulham anser man Harvey Elliott for at være et af klubbens største talenter, men han kan være på vej væk fra London-klubben.

Det er ikke lykkedes Fulham at få den unge kantspiller til at skrive under på en ny kontrakt, og nu er de magtesløse, hvis han beslutter sig for at skifte. Det skriver London Evening Standard.

Ifølge avisen er Liverpool, Barcelona, Real Madrid og RB Leipzig blandt de interesserede klubber.

Liverpool skal betale en kompensation til Fulham, hvis de ender med sikre sig Harvey Elliotts underskrift. Skulle han skifte til en udenlandsk klub vil kompensationen være noget lavere. 

Harvey Elliott fik sin debut for Fulham i Carabao Cuppen i september, da han var 15 år og 174 dage gammel og blev dermed den yngste debutant i klubbens historie. 

Det er småt med gode videoer, som fremviser den unge mands talenter, men dette er den bedste, vi kunne opspore:

 

Annonce