Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

De forlod Manchester United i sommer: Hvad laver de nu?

09.06.2019 Kl. 17:10
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I sidste uge annoncerede Manchester United, hvilke spillere der ville forlade klubben denne sommer, der var store spillere som Antonio Valencia og Ander Herrera imellem, skriver Manchester Evening News.

De resterende 13 spillere var:

James Wilson, Regan Poole, Callum Whelan, Thomas Sang, Zak Dearnley, Dj Buffonge, Tyrell Warren, Matty Willock, Matthew Olosunde, Callum Gribbin, Millen Baars, Josh Bohui og James Thompson.

Hvad der kommer til at ske for dem i den kommende sæson, ved vi ikke endnu, men her et kig på, hvad sidste års afskedigede Manchester United-spillere laver den dag i dag.

Michael Carrick

Uden tvivl det største navn, der var på Manchester Uniteds afskedsliste sidste år. Den tidligere klubkaptajns kontrakt udløb med klubben efter 12 år, efter han havde vundet alt med klubben.

Han annoncerede sit karrierestop i januar 2018, og havde sin sidste kamp for United i Premier League-sæsonens sidste kamp.

Han fik en rolle i Mourinhos trænerstab, og han er fortsat under den nye manager Ole Gunnar Solskjær.

Max Johnstone

Han er den yngre bror til United-målmand Sam Johnstone. Han skiftede til Sunderland ved kontraktudløb, og han har i denne sæson kæmpet for spilletid i Premier League 2.

Han spillede kun fra start i syv ud af 22 ligakampe, blevet henvist til bænken 13 gange og været helt forvist fra kamptruppen to gange.

Joe Riley

Højrebacken var en af de eneste spillere på Uniteds afskedsliste fra sidste år, som havde fået lidt førsteholdsfodbold for Manchester United. Han kom ind i anden halvleg i 2016 mod Shrewsbury Town, og startede inde i Europa mod danske FC Midtjylland.

Efter United-karrieren skiftede han til Bradford City, men tingene er ikke gået som planlagt for den 22-årige, som startede inde fem gange i starten af sæsonen for Bradford, men som kun har set banen tre gange siden.

Ilias Moutha-Sebtaoui

Under tre år i Manchester United fik målmanden, som skiftede til Anderlecht sidste sommer, hvor han er i førsteholdstruppen, men han har endnu ikke fået debut.

Theo Richardson

Tidligere u-23 United-målmand skiftede til Cleethorpes efter kontraktudløb med United. Ligesom Sebtaoui er Richarson i førsteholdstruppen, men han fik heller ikke nogen kampe i den foregående sæson.

Jake Kenyon

Den 20-årige venstreback har ikke fundet en klub, siden han blev opsagt med United sidste år.

Charlie Scott

Midtbanespilleren fandt først en klub i november 2018, klubben er Altrincham. I øjeblikket spiller han for Newcastle Town i Nothern Premier League Division One West.

Devonte Redmond

Han skiftede til Salford City efter sin United-tid. Han hjalp Salford til oprykning via to scoringer i 15 kampe.

 

Annonce