Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Pissesur Carragher om CL-finale: Tottenham har en fordel

25.05.2019 Kl. 12:31
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det er godt to uger siden, at Premier League-sæsonen blev færdigspillet, og om en uge skal Liverpool og Tottenham spille om Champions League-trofæet.

Liverpool-legenden, Jamie Carragher, mener ikke, at det bør være rigtigt, at man skal vente tre uger på at få afviklet Champions League-finalen.

Jamie Carragher mener, at det giver Tottenham en fordel, da de nu kan få deres skadede spillere klar til finalen.

– Ingen har kunne give mig en grund til, at Champions League-finalen er tre uger efter ligaens slutning. Det gør mig pissesur for at være ærlig. Det hjælper Tottenham mere, end det gør os efter min mening. De har større skadesproblemer – især med Harry Kane og Harry Winks. De får lige en ekstra uge til at blive klar, siger Carragher til Anfield Wrap ifølge Daily Mail.

– Vi var i meget bedre form end Tottenham i 2019, og en længere pause vil ikke hjælpe på det. Liverpool kan miste den rytme, som de har haft, og den måde de har spillet på. 

– Jeg synes ikke, at Tottenham har været i god form. De kom videre efter et utroligt comeback. Jeg elsker Pochettino, men de var ikke i god form, og en længere pause vil få dem til at glemme det og fokusere på denne ene kamp, lyder det fra Carragher. 

Champions League-finalen skal spilles den 1. juni og bliver afviklet i Madrid.

Annonce