Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Everton-manager i FA's søgelys efter dommerkonfrontation
Det kostede Mauricio Pochettino en bøde på knap 87.000 kroner og en sidelinjekarantæne i to kampe at konfrontere Mike Dean efter en Premier League-kamp, men den situation har Marco Silva tilsyneladende ikke lært af.
Everton-manageren var ingenlunde tilfreds med Lee Mason efter weekendens 3-2-nederlag mod Newcastle, og portugiseren viste sine frustrationer over for dommeren. Det kan nu koste ham en straf.
Sky Sports rapporterer i dag, at FA har gjort det klart, at sagen nu vil blive undersøgt, inden det besluttes, om Marco Silva skal idømmes en straf for sin konfrontering af Lee Mason.
Hvis det engelske fodboldforbund skal følge en linje, er det næppe usandsynligt, at Evertons manager vil modtage en lignende straf som Mauricio Pochettino.
Annonce