Van Dijk stikker til Everton: Siger meget at de jubler
Forsvars-generalen Virgil van Dijk kunne trods et skuffende resultat ude mod Everton ikke bebrejde sin egen præstation, hvori han var en af banens bedste med 13 clearinger og tre interceptions, mens han generelt sørgede for, at hjemmeholdet sjældent formåede at blive farlige.
Hollænderen bebrejdede dog heller ikke sig selv efter kampen, men ikke desto mindre var han meget skuffet og følte sig snydt over blot at hente et enkelt point på Goodison Park – og så var han også utilfreds med hjemmeholdets tilhængere.
– Ja selvfølgelig (er vi skuffede red.). Vi fortjente de tre point, og det siger en hel del, at de (Everton red.) jubler over kampen. Vi havde chancerne men eksekverede dem ikke – vi må bare op på hesten igen.
– Vi fokuserer på den næste kamp. Alle vil gerne føre i ligaen, men vi kan ikke ændre på situationen lige nu.
Søndagens pointdeling mellem Everton og Liverpool betyder, at Liverpool efter 29 runder nu ligger ét point bag Manchester City, som dermed indtager førstepladsen.