Solskjær sammenligner stærke McTominay med tidligere United-spiller
Manchester United var ramt af en skade til Nemanja Matic forud for søndagens kamp mod Liverpool, og det gav i stedet chancen til Scott McTominay, som gik ind og løste opgaven på den defensive midtbane ganske glimrende.
Den skotske midtbanespiller fik efterfølgende stor ros for sin præstation af Ole Gunnar Solskjær, som tænkte tilbage på en af de spillere, som under Sir Alex Fergusons ledelse ofte præsterede godt i de store kampe.
– Jeg lærte meget om spillerne. Scott McTominay var en Darren Fletcher for os – absolut fantastisk, lød det fra Manchester United-manageren ifølge London Evening Standard.
I en periode på mere end 10 år spillerede Darren Fletcher 342 kampe for Manchester United, og selvom han ikke var den mest talentfulde fodboldspiller, der har trukket den røde trøje over hovedet, var han en højt beskattet spiller i klubben.
Tiden vil nu vise, om Scott McTominay kan komme til at få en lignende status hos De Røde Djævle. Tidligere på året forlængede han i hvert fald sin kontrakt med til sommeren 2023.