Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Norwich og Everton delte

17.08.2013 Kl. 16:09
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

De 90 minutter kunne ikke skille de to duellanter ad, og kampen endte 2-2.

Det var en stor dag og en ny æra der skal til at starte for Everton, da dette var den første officelle kamp for Roberto Martinez. Dette blev en blandet fornøjelse for ham. 1.halveg bød på masser af fight og intensiteter, dog uden at det endte ud i scornger.

Det var først i 2.halveg at holdene vågnede op til dåd.  Da var det Norwich som kom foran på mål af Stephen Whittaker. Everton sad ellers fornuftigt på spillet og fik skabt et par løse chancer i denne del af kampen. Herefter scorede Ross Barkley til 1-1 med et drøn langt udenfor feltet. Seamus Coleman fik puttet den til 1-2 efter 65 minutters spil, og så var kanariefuglene på hælene.

Dog fik den debuterende angriber Ricky van Wolfswinkel headet udligningen ind, og dermed måtte Roberto Martinez se sit hold spille uafgjort mod oprykkerne.

Annonce