Premiere: Runde 1: Lørdagens bets
Premier League er tilbage! Det samme er Tipslørdag på dansk TV. Derfor følger vi naturligvis med her på Plbold, med vores ‘Weekendens bets’, som tæller udvalgte kampe både lørdag og søndag, men også et spil på mandagens kamp samt eventuelle midtugekampe. Vi starter ud denne lørdag med fire gode spil, fra fire gode kampe på Premier Leagues åbningsdag.
Kamp nr. 1) Liverpool – Stoke City – Scorer begge hold? – Nej – Odds 1.75.
Premier League bliver sparket i gang 13:45, når Liverpool tager imod Stoke lørdag. Her finder vi også debut til ‘Weekendens Bets’, når lørdags-udgaven er en tur på Anfield. Vi forventer en kamp, hvor Liverpool vil sætte sig tungt på kampen, imens Stoke hurtigt vil affinde sig med rollen som kontrahold. Liverpool har haft en god forsæson, hvor der blot er gået et mål ind på Simon Mignolet. Det samme kan siges om Stoke, som til trods for at have lukket lidt flere mål ind, også kun har tabt en enkelt kamp. Vi tror bestemt ikke, at det bliver en walkover for Liverpool, men Coutinho, Aspas og Gerrard, er bare mere kompetent end Crouch, Adam og N’Zonzi. Dertil skal det siges, at Rodgers virkelig har implementeret sit spil på Anfield, imens Mark Hughes skal i gang med sin første sæson. Vi er dog ikke sikre på, præcis hvor Liverpool står, derfor spiller vi på, at begge hold ikké scorer, underforstået at vi tror på en hjemmesejr, men ikke føler os sikre på hvor stor den bliver.
Kamp nr. 2) Sunderland – Fulham – Over 2.5 mål – Odds 2.00.
Sunderland tager imod Fulham hjemme på The Stadium Of Light. Sunderland har hentet indtil nu hentet ti spillere denne sommer, hvilket må give en del tvivlsspørgsmål angående de bedste elleve. Fulham har holdt sig lidt mere tilbage og har i Martin Jol en erfaren manager, som vi tror vil gavne dem i sæsonens start. Vi synes, på trods af Sunderlands kaotiske vindue, at de har hentet godt ind – Jozy Altidore og Giaccherini ser særligt stærke ud. Paolo Di Canio er ikke kendt for at stille sig ned, det er Jol på den modsatte bænk heller ikke. De seneste tre opgør de to imellem er endt 2-2, 1-3 og 2-1, derfor tror vi også det bliver målrigt lørdag, i en kamp, som helt sikkert kan gå begge veje.
Kamp nr. 3) West Ham – Cardiff City – 1 – Odds 1.90
Oprykkerne fra Cardiff skal en tur til det østlige London, hvor man møder West Ham. Begge hold har brugt sommeren på at træne hårdt og spille en masse træningskampe, faktisk begge med fin succes. Der er lagt op til et lille ‘danskermøde’ denne dag, hvis Cornelius bliver klar hos Cardiff, så kan han komme til at stå overfor Winston Reid hos West Ham. West Ham og Sam Allardyce spillede en god sæson i sidste sæson, hvor man endte på en 10. plads i Premier League. Man har endda erhvervet sig forstærkninger hos West Ham, imens Malky Mackay hos Cardiff, mere har forsøgt at gardere sig, i en relativt smal trup. Vi synes, at Cardiff ser spændende ud, men på trods af det, så tror vi et fyldt Upton Park og et top-motiveret West Ham-mandskab bliver for meget. Vi går efter hjemmesejren her.
Kamp nr. 4) Swansea – Manchester United – 1x – Odds 1.90.
Lørdagens aftenkamp foregår i Wales, hvor Michael Laudrup og Swansea tager imod Manchester United. Mestrene fra Manchester har haft en turbulent sommer under deres nye manager, David Moyes. Det er ikke helt gået som man havde ønsket for Old Trafford-holdet, som har vist svingende spil på deres tur i Asien. Det var ikke meget bedre for Moyes, da man med et stærkt hold, kun fik 1-1 i Stockholm mod et middelmådigt AIK-hold. Man vandt dog Commuity Shield-kampen mod Wigan med 2-0 forleden. Her var United ikke imponerende, imens Wigan var elendige – Til gengæld var Van Persie i topform, hvilket altid er giftigt for modstanderne. Swansea har haft en forrygende pre-season, med hele syv sejre i syv kampe. Herudover har man spillet sig videre i Europa League, efter at have kørt Malmö ud af græsset. Tager man Laudrup og co’s resultater in mente sammen med de mange nye indkøb, så er vi meget imponeret over holdet. Vi vælger at tro på, at Swansea er i et lidt højere gear end United og blandet med to vidt forskellige optakter, den ene bedre end den anden, så tror vi på minimum et point til Swansea her.
Kampene kan spilles som singler, system, eller samlet indsats. Oddsene er taget udfra bookmakernes aktuelle udvalg på udgivelses-tidspunktet.