Chelsea er tvunget til snarlig Abraham-beslutning
Der har været skrevet meget om Chelsea-talentet Tammy Abraham i de seneste par dage, da Wolverhampton angiveligt holder konkret interesse i englænderen.
Rygterne har dog svirret frem og tilbage, og det lader endnu ikke til, at Chelsea og Wolves er blevet enige om en aftale.
Desuden blev der stukket en kæp i hjulet på Wolves, da det kom frem, at FIFA ikke ville tillade Abraham spilletid i indeværende sæson, da man maksimalt kan bruges af to klubber på én sæson, hvilket allerede er Abrahams tilfælde, da han har været i brug for Chelsea og Aston Villa.
Alligevel er historien endnu ikke helt død, og nu melder the Telegraph om endnu en spændende udvikling i sagen. De skriver nemlig, at en klausul i Abrahams kontrakt gør, at Chelsea kan få ham tilbage inden den 14. januar.
Herefter udløber optionen dog, og det vil betyde, at en potentiel handel skal komme i stand med Wolves eller andre købere inden da, da han ellers vil fortsætte i Aston Villa sæsonen ud.