Martial-agent om længere kontrakt: Jeg er pessimist
Manchester United udnyttede tidligere på dagen en option i Anthony Martials kontrakt, som gør, at franskmanden bliver i klubben ét år yderligere.
I samme ombæring blev det meldt ud, at man stadig forhandlede om en ny, lang kontrakt med offensivspilleren, men det kan måske lade vente yderligere på sig.
I hvert fald siger Martials agent, Philippe Lamboley mandag aften, at han er pessimistisk anlagt i dette henseende.
– Jeg er meget pessimistisk hvad angår at forhandlingerne skulle gå positivt. De er kommet med mange tilbud, som ikke er i nærheden af, hvad vi forventer, lyder det fra Lamboley ifølge RMC.
Med forlængelsen af Martials kontrakt, har United forhindret, at franskmanden frit kunne forhandle vilkår på plads med andre klubber om 15 dage.
Den nye kontrakt udløber således i 2020, hvilket klubben helst ser forlænget til længere ude i fremtiden.