Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tidl. Real Madrid-træner: Et trofæløst år kan føre til Klopp-fyring

27.11.2018 Kl. 11:44
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Han ligger ellers ikke lunt i svinget til at få en fyreseddel ifølge bookmakerne, men Jürgen Klopp skal ikke føle sig for sikker i trænersædet på Anfield, mener tidligere Real Madrid-træner John Toshack.

Spillet er flot, resultaterne ligeså, men Klopp har endnu ikke vundet et trofæ på sine tre år som Liverpool-manager, og det kan blive altafgørende.

– Hvis ikke Liverpool vinder et trofæ i år, skal de tage en beslutning om Klopp, siger Toshack ifølge Belfast Telegraph.

– Tingene ser gode ud i øjeblikket, men det er Klopps tredje fulde sæson som træner for Liverpool, så det er hans store test.

Konkurrenceforholdene i Premier League har ellers aldrig set tættere ud med Manchester Citys suverænitet, men John Toshack er ikke sikker på, at Liverpool-bestyrelsen tager hensyn til den hårde konkurrence, hvis ikke Klopp snart vinder et trofæ.

– Du kan være uheldig ikke at vinde et trofæ, men hos topklubberne er det sølvtøjet, der betyder noget.  Der kan være sådan en tynd line mellem fiasko og succes, men for en klub som Liverpool er trofæerne dét, det hele handler om, siger Toshack. 

Annonce