Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

PLBOLD KÅRER: Arnold, Alli og Eriksen er på det 13. Team of the Week

27.11.2018 Kl. 10:47
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Formation: 4-3-3

Målmand: Wayne Hennesey – Crystal Palace

Når man er Crystal Palace, er dét at drage fra Old Trafford med ét point i bagagen en stor ting, og den bedrift kan i høj grad tilskrives Wayne Hennesey.

Manchester United spillede ganske vist uinspireret, men Hennesey måtte stadig lave en række store redninger på forsøg fra Martial, Lingard og Lukaku for at holde nullet i en – på papiret – ekstremt svær udekamp.

Højreback: Trent Alexander-Arnold – Liverpool

Liverpool-teenageren fortsætter med at imponere med sit spil i begge ender, men lørdag var særligt hans offensive kvaliteter,  der blev vist frem.

Alexander-Arnold scorede Liverpools første direkte frisparksmål i Premier League siden Philippe Coutinho scorede mod Brighton i december sidste år.

Midterforsvarer: James Tomkins – Crystal Palace

Tomkins var en klippe i The Eagles-forsvaret mod i weekendens remis mod Manchester United,  hvor han havde godt styr på Lukaku i luftduellerne og derudover fik blokeret et farligt forsøg fra Marcus Rashford.

Takket være Tomkins registrerede The Red Devils kun fem skud på mål i hele kampen.

Midterforsvarer: Yerry Mina – Everton

Han spillede en pragtkamp mod Chelsea for to uger siden, hvor det også lykkedes The Toffees at holde nullet.

Det samme gjorde sig gældende i 1-0 sejren over Cardiff, som ellers var et hårdt fysisk opgør,  der sagtens kunne have drillet en anden midterforsvarer med fortid i Spanien –  bare ikke Mina.

Venstreback: Ryan Sessegnon – Fulham

Reelt set spillede Sessegnon ikke venstreback i Claudio Ranieris første sejr som Fulham-træner over Southampton, men den unge englænder kan spille samtlige positioner på venstrekanten – og med to assists for et nedrykningstruet Fulham-hold er han svær at overse.

Central midtbanespiller: Aaron Mooy – Huddersfield

Philip Billing spillede en storkamp, men kan ikke bryste sig af at have scoret målene i Huddersfields sejr over Wolves søndag.  I stedet er det Aaron Mooy der står noteret for to af slagsen, og australierens to kasser var med til at sende The Terriers væk fra nedrykningspladserne.

Central midtbanespiller: Christian Eriksen – Tottenham 

Han var arkitekten bag Spurs' sejr over lokalrivalerne fra Chelsea, som ellers var ubesejrede inden Christian Eriksen gav dem en ordentlig omgang.

Kampen endte 3-1,  Eriksen havde næstsidste fod på to af målene og har nu lavet flere assists i Premier League end Mesut Özil. 

Offensiv midtbanespiller: Dele Alli – Tottenham 

Han startede målscoringen på Wembley med sit hovedstødsmål mod Chelsea, men den 22-årige englænder drev generelt gæk med Chelsea-bagkæden kampen igennem og skabte masser plads for Kane og Son.

Højre wing: Son Heung-min – Tottenham

Son var her, der og alle vegne, og sydkoreanerens bevægelse på banen gjorde ham noget nær umulig for Chelsea-forsvaret at holde i skak.

Han havde en fod med i meget flot spil, og så scorede han et fantastisk mål med selvsamme fod. 

Venstre wing: Leroy Sane – Manchester City

Raheem Sterling kunne også have fået en plads på Rundens Hold, men Sané er on fire denne november og fortjener pladsen mest.

Han scorede to mål og assisterede endnu et, da City nedlagde West Ham, og ingen har nu scoret eller assisteret i flere Premier League-kampe end Sané,  der har gjort enten det ene eller det andet i syv kampe denne sæson – til trods for begrænset spilletid.

Angriber:  Aleksandar Mitrovic – Fulham

Der var meget på spil i bundkampen mellem Fulham og Southampton,  for taberen kunne også meget vel gå hen og blive én af nedrykkerne, når sæsonen er færdigspillet.

Heldigvis for Fulham leverede Mitrovic den ekstra gnist, da det virkelig gjaldt, og sikrede dem sejren med to mål i 3-2 sejren. 

Bænk: Jordan Pickford, Mamadou Sakho, Andrew Robertson, Sead Kolasinac, Gylfi Sigurdsson, Raheem Sterling, Pierre-Emerick Aubameyang.

 

Annonce