Van Dijk frygter ikke PSG: Vi er også et et af bedste hold i Europa
Kampen mod Paris Saint-Germain kan blive afgørende for Liverpools videre avancement i Champions League, men Virgil Van Dijk er hverken nervøs eller frygter det stjernespækkede franske tophold, som han ved, at Liverpool kan slå – også i Paris.
– Jeg har ingen frygt. Vi respekterer dem som et hold, men vi vil vinde kampen. Vi kommer til at være topmotiverede efter at komme fra den franske hovedstad med et godt resultat, fortæler Van Dijk ifølge FourFourTwo.
– Der er ingen grund til at glemme, at vi også er blandt de bedste hold i Europa. Vi kom til finalen sidste år og vil gøre det samme igen i år. Det er vores mål, så vi har i sinde at prøve at slå dem.
Samme indstilling må man forvente, at PSG-spillerne går på banen med. Et nederlag til Liverpool onsdag kan betyde, at de franske mestre allerede nu bliver elimineret fra Champions League, mens en sejr til The Reds vil garantere Liverpool en plads i ottendedelsfinalerne.