Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Medie: Guardiola udelukkede Mendy fra træningen i en uge

01.10.2018 Kl. 12:46
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I de seneste tre Premier League-kampe har Benjamin Mendy ikke været involveret grundet en skade. Det forhindrede dog ikke forsvarsspilleren i at tage til boksekampen mellem Anthony Joshua og Alexander Povetkin.

Den kamp blev udkæmpet den 22. september i London, og dagen efter skulle Benjamin Mendy modtage behandling på Manchester Citys træningsanlæg, men her kom franskmanden tre timer for sent, og det fik Pep Guardiola til at tildele forsvarsspilleren en straf.

Idet Benjamin Mendy trådte ind på træningsanlægget den 23. september, blev han bedt om at gå igen af Pep Guardiola, og efterfølgende har den spanske manager givet Benjamin Mendy forbud mod at træne med holdet i en uge.

Det erfarer Goal.

Derfor var franskmanden ikke en del af forberedelserne frem til kampene mod Oxford United og Brighton i henholdsvis Carabao Cuppen og Premier League. Det var dog ikke sikkert, at han havde spillet kampene alligevel på grund af sin skade.

Samtidig er det ikke første gang, at Pep Guardiolas tillid til Benjamin Mendy er blevet sat på prøve, og Manchester City-manageren er angiveligt ved at være træt af franskmandens udskejelser.

Nu bliver det op til Benjamin Mendy at lægge fortiden bag sig og overbevise Pep Guardiola om, at han fortjener en ny chance hos Manchester City, hvor han har vist sig at være ganske afgørende for klubbens spillestil.

Annonce