Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Utilfreds Mignolet forundret over 'bizart' Karius-skifte

26.08.2018 Kl. 11:53
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Simon Mignolet indledte sæsonen som tredjevalg efter Alisson og Loris Karius, men sidstnævnte blev lørdag udlejet til Besiktas for de kommende to år, hvorfor Mignolet er blevet forfremmet til andetvalg.

Den belgiske keeper fortæller dog, at Karius' afsked med klubben ikke ændrer noget. Han vil stadig have fast spilletid.

– Karius' skifte ændrer ikke noget for mig. Jeg har altid været tydelig; jeg vil spille. At være nummer to eller nummer tre gør ingen forskel. At spille er det vigtigste, indleder han over for Het Laatste Nieuws og tilføjer:

– Ingen har sagt noget til mig efter Loris' afsked, så jeg ved ikke, hvordan min fremtid i Liverpool ser ud. Vi får at se, hvad der sker i denne uge.

30-årige Mignolet havde blandt andet mulighed for at blive udlejet til Napoli og Besiktas, men Liverpool valgte i stedet at udleje Karius, og det forstår den tidligere Stoke-målmand intet af.

– Jeg finder det bizart, at Karius blev udlejet, når jeg også havde muligheder for at blive udlejet, men af en eller anden grund var det ikke muligt.

– En målmand, som var foretrukket foran mig i sidste sæson, må blive udlejet. Det er underligt.

Liverpool har, udover Alisson og Simon Mignolet, blot unge Caoimhin Kelleher og Kamil Grabara til pladsen mellem stængerne, hvorfor det virker usandsynligt, at Mignolet får lov til at forlade klubben.

Annonce