Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Gündogan giver dommeren skylden for City-pointtab

26.08.2018 Kl. 09:08
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Willy Boly bragte Wolves foran efter 57 minutter af lørdagens opgør mod Manchester City, men dommer Martin Atkinson overså, at franskmanden var både offside og brugte hånden til at sætte 1-0-scoringen ind bag Ederson.

Aymeric Laporte fik siden udlignet for Manchester City, og Ilkay Gündogan mener, at Atkinson kostede sejren for City.

– Uheldigvis var dommeren nok den dårligste på banen i dag, og derfor tabte vi to point, indleder tyskeren ifølge Manchester Evening News.

Den tidligere Dortmund-spiller mener heller ikke, at det havde gjort nogen forskel, hvis Atkinson kunne benytte sig af VAR.

– Jeg er ikke fan af VAR. Det sænker tempoet i spillet. Jeg så kampen i Bundesligaen mellem Bayern München og Hoffenheim i går (fredag red.), og selv med VAR var aktionen, som skabte straffesparket, ikke et straffespark, og alligevel endte de med at beslutte, at det var et straffespark. Det var også meget forvirrende.

– Men det var ikke bare én fejl i denne situation – der var to. Jeg hørte først og fremmest, at der var offside, og så var der også tydeligt hånd på bolden. Linjedommeren var i fokus, og jeg forventer, at en Premier League-dommer kan se det og tage den rigtige beslutning.

Pointtabet var Citys første i sæsonen efter sejre over Arsenal og Huddersfield i de to første kampe.

Annonce