Pogba: Jeg er den mest kritiserede spiller i verden
Efter sit £89 millioner-skifte til Manchester United i 2016 har Paul Pogba altid været et stort samtaleemne.
Den franske midtbanespiller har mange gange været kritiseret – enten for sit spil på banen eller ting uden for banen, og han er også af den mening, at han er den mest kritiserede spiller i verden.
– Jeg må ikke lave flere fejl end alle andre. Jeg gik fra at være den dyreste spiller i verden til den mest kritiserede spiller i verden. Der vil altid være kritikere. Sådan er fodbold, siger Pogba ifølge Daily Mirror.
– Da vi var små, lavede vi altid sjov med hinanden og sagde: "Du er god. Du er dårlig". Kritikken i dag tager jeg til mig på samme måde, som jeg gjorde dengang. Jeg lytter ikke til det.
– Jeg har det sjovt ude på banen, og det er det eneste svar, jeg kan give de folk, som kritiserer mig. Jeg tænker ikke over det, og alle har deres meninger, slutter Pogba.