Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tottenham-back modtager ros fra landstræneren

03.06.2018 Kl. 14:59
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kyle Walker har fået en rolle i et tremandsforsvar for Englands landshold, hvilket har banet vejen for Kieran Trippiers indtog i startopstillingen.

Det var også tilfældet i gårdagens kamp mod Nigeria, som Trippier nu modtager ros for sin indsats i.

Gareth Southgate forklarer nemlig, at hans arbejde på bolden er fremragende. Det siger han ifølge TalkSport.

– Hans arbejde på bolden er fremragende. Vi kender alle til hans kvaliteter på sidste tredjedel af banen, og han har stor kvalitet, hvilket er vigtigt for en spiller i den position, lyder det fra landstræneren.

Trippier og England vandt kampen med 2-1 på mål af Gary Cahill og Hary Kane, ligesom også Arsenal-spilleren Alex Iwobi scorede. Trippier lagde op til det første mål for England.

Annonce