Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Medie: Manchester United-målmand er på ønskelisten hos seks klubber

30.05.2018 Kl. 12:19
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Siden 2012 har Joel Pereira været tilknyttet Manchester United, men den 21-årige målmand har blot spillet tre kampe for den engelske storklub, og den manglende spilletid begynder at være et problem.

I den forgangne sæson var Joel Pereira tredjevalg hos Manchester United, hvor David De Gea og Sergio Romero stod foran i køen om spilletid. Portugiseren jagter nu mere spilletid ifølge ESPN, og der er også interesse fra flere klubber.

Mediet erfarer, at Manchester United har modtaget henvendelser omkring en lejeaftale for målmanden, der er på ønskelisten hos Real Betis, Sevilla, Real Sociedad, Torino, Atalanta og Fiorentina.

Der mangler altså ikke bejlere til Joel Pereira, men spørgsmålet er, om Manchester United vil skille sig af med den 21-årige målmand.

José Mourinho ønsker at have tre målmænd i sin førsteholdstrup, og selvom Sam Johnstone vender tilbage efter et endt lejeophold, er der er også stor efterspørgsel på den engelske målmand.

Også den engelske U21-landsholdsmålmand, Dean Henderson, er lige nu på kontrakt i Manchester United, men han har kontraktudløb ved udgangen af næste måned.  

Annonce