Carricks farveltale: Tak til fans, Mourinho og Ferguson
Sir Alex Ferguson er lige nu indlagt på hospitalet efter han fik en blodprop i hjernen i sidste weekend, men skotten har efter sigende modtaget den nødvendige behandling.
Efter Michael Carrick stoppede sin 12-årige karriere hos Manchester United oven på en 1-0-sejr mod Watford søndag, greb midtbanespilleren mikrofonen og takkede manden, der bragte ham til klubben i 2006.
– Det har været en svær uge for alle. Han er en stor del af familien og har haft en svær uge. Jeg vil bare sige, at alle vores tanker og bønner går til Sir Alex og hans helbredelse, lød det fra englænderen.
– Jeg må også takke José for at give mig muligheden. Det er og har været en utrolig oplevelse for mig. Jeg ser frem til at arbejde med ham og lære fra ham.
– Han er en af de bedste. Han kommer til at lære mig nogle ting og vi kommer til at få succes i den nærmeste fremtid, det er jeg sikker på, slutter han.
Om fansene fortæller Carrick:
– Jeg vil gerne takke jer alle for jeres støtte henover årene – det har været utroligt. Jeg har en masse minder at tænke tilbage på – nogle jeg ikke vil glemme – specielt her på hjemmebane, slutter han.