Avis: Palace-overlevelse sikrer FC Midtjylland 19 mio. kr.
Crystal Palace fik en katastrofal start på sæsonen, men under Roy Hodgsons ledelse har The Eagles vendt skuden, og med en enkelt runde tilbage er de sikret endnu en sæson i Premier League.
Det er dog ikke kun London-klubben, der kan juble over, at de også er en del af det fine selskab i næste sæson. Også i den danske Superliga-klub FC Midtjylland er der grund til at trække på smilebåndet.
Ifølge Herning Folkeblad har de midtjyske ulve netop modtaget 19 mio. kr., efter Palace har sikret sig overlevelse.
Det skyldes en klausul, som midtjyderne fik indskrevet, da de solgte angriberen Alexander Sørloth til Palace i januar. Midtjyderne modtog 75 mio. kr. ved salget., men de kan se frem til at modtage mange flere, hvis diverse klausuler bliver opfyldt.
De mange millioner vækker naturligvis glæde i FC Midtjylland-lejren:
– De ekstra millioner er selvfølgelig rare at få i kassen. Det er ikke penge, vi har kalkuleret med eller medregnet i budgettet. Der var tale om en fantasisk handel, men også om en passiv investering, hvor vi ikke har skullet gøre noget, siger FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, til Herning Folkeblad.
Midtjyderne kan modtage flere millioner, hvis Palace også overlever i næste sæson, mens der også er penge på vej til Herning, hvis Sørloth når at spille 25 og 50 kampe for Palace.
Alexander Sørloth var et stort hit i Midtjylland, men han har ikke fået meget spilletid i Crystal Palace.