Brentford-dansker drømmer om playoff-kampe til Premier League
Der er hård kamp om de sidste plaser i top seks i the Championship.
Reelt kæmper syv klubber om femte og sjettepladsen i den næstbedste engelske række. De to pladser giver adgang til playoff-kampe om en plads i Premier League, og den mulighed jagter danskerklubben Brentford.
Tirsdag aften fik London-klubben en vigtig udesejr mod Nottingham Forest, hvor danske Henrik Dalsgaard blev matchvinder med sin scoring otte minutter før tid. Nu drømmer landsholdsspilleren om at ende i top seks.
– Vi kæmper stadig om at nå oprykningskampene. Jeg er ligeglad, hvordan vi vinder vores kampe, bare vi vinder, fortæller forsvarsspilleren til Brentfors hjemmeside.
Brentford er aktuelt nummer 10 i the Championship, og de har fire point op til sjettepladsen med fire kampe tilbage af sæsonen. I den kommende runde møder de formstærke Fulham, som har overtaget andenpladsen i tabellen.