Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Sky-ekspert: Liverpool er favoritter til at vinde Champions League

12.04.2018 Kl. 12:07
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool leverede to fantastiske kampe mod Manchester City i Champions League, og det var derfor på ingen måde ufortjent, at Jürgen Klopps tropper kunne booke billetten til semifinalerne, mens Pep Guardiola og City måtte forlade turneringen. 

Liverpool har efterfølgende fået stor ros for deres præstationer, og ifølge Sky Sports' ekspert Stuart Pearce er Salah & Co. nu favoritter til at vinde turneringen: 

– At slår City har givet klubben et stort løft, da de nu for alvor tror på, at de kan løfte trofæet i denne sæson, siger Pearce til Sky Sports. 

– Inden de to kampe tænkte Liverpool nok, at det var en skidt lodtrækning. Du vil aldrig have et hold fra samme land, og City har været i fantastisk form. Men de slog dem to gange. 

– Når du ser på alle kvartfinalerne, så ligner Liverpool det bedste hold i semifinalerne, og jeg vil endda mene, at de er favoritter til at snuppe trofæet. 

Udover Liverpool er Bayern München, Real Madrid og AS Roma fortsat med i turneringen. Der trækkes lod til semifinalerne i morgen. 

Liverpool vandt senest Champions League tilbage i 2005, hvor AC Milan blev besejret i en højdramatisk finale i Istanbul. 

Annonce