Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Klopp imponeres af Roma: Det var ikke den nemmeste lodtrækning

13.04.2018 Kl. 13:53
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den største overraskelse i denne sæsons Champions League-turnering stod Roma for i kvartfinalerne, hvor de sendte Barcelona ud. Nu venter Liverpool i semifinalerne.

Italienernes to kampe mod Barcelona har også gjort indtryk på Jürgen Klopp, og den tyske manager var meget imponeret over præstationerne mod det spanske storhold.

Derfor er han heller ikke på linje med de personer, som mener, at det var den nemmeste lodtrækning for Liverpool.

– Det er bare lodtrækningen, og jeg ved, at det er meget spændende, men det er godt, fordi det vigtigste er, at vi stadig er med i turneringen. Uanset modstanderen ville jeg have sagt, at der er en chance, fordi det er fodbold – så der er en chance mod Roma, fortæller Jürgen Klopp til Liverpools hjemmeside og uddyber:

– Men hvis nogen mener, at det er den letteste lodtrækning, kan jeg ikke hjælpe denne person. De har tydeligvis ikke set begge kampe mod Barcelona. I den første kamp var 4-1-resulteret ikke et præcist billede af kampen. Det var magiske Messi mod et godt Roma-hold. I returkampen var det utroligt, hvad de gjorde. De skulle formentlig have vundet 4 eller 5-0. Jeg var meget imponeret.

Det er første gang siden 2002, at Liverpool og Roma mødes i en gældende kamp. Dengang mødtes de også i Champions League. 

Annonce