Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Marcelos XI: En Premier League-spiller iblandt

03.04.2018 Kl. 17:47
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Marcelo har spillet i Real Madrid siden 2007. Det betyder naturligvis, at den brasilianske venstreback har haft en masse forskellige holdkammerater – både i Real Madrid og på Brasiliens landshold.

Tirsdag tørner Real Madrid sammen med Juventus i kvartfinalerne i Champions League. Forud for dette kæmpe opgør blev Marcelo bedt om at vælge de 11 bedste spillere, som han har spillet sammen med gennem tiden. Det bringer The Mirror.

Holdet består af spillere fra Brasiliens landshold, nuværende eller tidligere Real Madrid-spillere. På holdet gemmer der sig én enkelt spiller, der i dag spiller i Premier League. 

Mesut Özil har fundet vej til holdet. Marcelo og Özil spillede sammen i Real Madrid, da den tyske Arsenal-spiller spillede i den spanske hovedstad fra 2010 til 2013. 

Annonce