Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mourinho: Sánchez bliver bedre i næste sæson

10.03.2018 Kl. 07:38
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Alexis Sánchez skiftede i januar Arsenal ud med Manchester United, men med ét mål i de første otte kampe har chileneren ikke just fået en drømmestart på livet i den røde del af Manchester. 

Sánchez' sløve start bekymrer dog ikke Manchester United-manager José Mourinho, der er overbevist om, at offensivspilleren bliver bedre i næste sæson: 

– Han kom ind i vinterens transfervindue, hvilket er det værste tidspunkt, siger Mourinho til klubbens officielle hjemmeside. 

– Jeg mener, at handlen var en fantastisk mulighed, som vi ikke ønskede at misse, men jeg er ikke den store fan af vinterens transfervindue, og han vil helt sikkert blive bedre i næste sæson. 

– Han er ikke bange for at tage ansvar og forsøge at skabe noget på egen hånd. Han er god til at falde tilbage i banen og prøve ting. Når han laver fejl, prøver han med det samme at rette op på dem. 

Mourinho slår dog fast, at chileneren ikke er påvirket af den sløve start i klubben: 

– Han har det fint. Han er glad for, at holdet vinder kampe. Han var ikke glad, da vi tabte, men han er en meget moden fyr med en fantastisk attitude, og vi er meget glade for ham. 

Med Alexis Sánchez i startopstillingen har Manchester United vundet de seneste to ligakampe. Næste opgave er senere i dag, hvor ærkerivalerne fra Liverpool kommer på besøg. 

Annonce