Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chiellini driller: Spurs mangler altid lige det sidste

08.03.2018 Kl. 07:50
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det er næppe en kommentar, der gør Giorgio Chiellini populær blandt Tottenham-fans, men den italienske midtstopper var aldrig nervøs for, at de italienske giganter ville slå Spurs.

– Tottenham spiller god fodbold og skaber mange chancer, men i sidste ende mangler de altid lidt. Det er historien om Tottenham, sagde Chiellini i et interview efter kampen. 

Han havde dog også mange rosende ord til Tottenham-mandskabet, og dét med god grund, for London-klubben udspillede i store dele af kampen italienerne og havde – uden at træde nogle over tæerne – formentlig fortjent at gå videre. 

Men i fodbold tæller målene, og med to hurtige af slagsen fra Higuain og Dybala kunne Juventus begrave Tottenhams Champions League-drømme.  Havde Tottenham-holdet haft mere erfaring, kunne slutresultatet måske have set anderledes ud, erkender Chiellini dog.

– Tottenham har fantastiske spillere og et godt sammentømret hold, men de giver alligevel mange chancer væk i hver kamp.  Vi har set det før, og vi tror på historien. Vi så det samme i kampen mellem PSG og Real Madrid; historien er vigtig, ligesom det kræver erfaring, og den gjorde vi brug af, sagde Chiellini. 

 

Annonce