Brighton klar til 4. runde i FA Cuppen efter sen scoring
Den sidste kamp i FA Cuppens tredje runde blev afviklet denne mandag aften, og det var et ægte rivalopgør.
Brighton fik nemlig besøg af rivalerne fra Crystal Palace.
Efter 25 minutters spil bragte Dale Stephens værterne i front, da han hamrede bolden ind bag Wayne Hennessey i Crystal Palace-målet. Dermed kunne Brighton gå til pause med en 1-0-føring.
Roy Hodgson havde valgt at spare flere af sine profiler – bl.a. var Wilfried Zaha og Christian Benteke ikke med i kamptruppen.
Det lykkedes dog for The Eagles at komme tilbage. Med 20 minutter tilbage af opgøret forsøgte Bakary Sako sig fra distancen, og han gjorde det til 1-1.
Det lignede dermed, at der skulle spilles en omkamp på Selhurst Park, men tre minutter før tiden afgjorde Glenn Murray kampen med sin scoring til 2-1.
Brighton skal i 4. runde møde Middlesbrough.