Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kæmpeskifte på trapperne? City klar med nyt bud på Alexis

08.01.2018 Kl. 16:31
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED
Arsenal afviste et bud fra Manchester City på sidste dag af sommerens transfervindue, men the Gunners har nu indset, at de ikke kan forlænge kontrakten med Alexis Sánchez, og derfor vil gå med til at sælge chileneren, mens de fortsat kan.
 
London-klubben kan også glæde sig over, at der fortsat er interesse fra Manchester City. Arsenal vil have £35 millioner for Alexis Sánchez, og det har de givet udtryk for over for Premier Leagues førerhold.
 
Den pris er Manchester City imidlertid ikke helt klar til at betale – i hvert fald endnu, skriver The Guardian.
 
Gabriel Jesus' knæskade har øget Pep Guardiolas ønske om at hente Sanchez. Brasilianeren pådrog sig skaden i kampen mod Crystal Palace nytårsdagaften og forventes at være ude de næste to måneder. Han skal rejse til Barcelona i denne uge for at blive scannet yderligere, omend det forventes, at dette bare er et rutinecheck. 
 
The Guardian skriver nu, at Manchester City er klar med et nyt bud på £30 millioner på Alexis.
 
Sanchez er ifølge avisen blevet en spiller, der splitter Arsenals omklædningsrum fra hinanden og nogle af hans holdkammerater synes efter sigende, at det ville være bedst for klubben at sælge ham i denne måned. 
 
 
Annonce