Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chamberlain: Jeg skal være klar til min chance kommer

18.10.2017 Kl. 18:13
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I slutningen af sommerens transfervindue skiftede Alex Oxlade-Chamberlain tilstedeværelsen i Arsenal ud med Liverpool.

Medierne skrev på daværende tidspunkt, at Jürgen Klopp havde planer om at bruge ham på en central plads, men det har endnu ikke været tilfældet. Liverpool-manageren udtalte også forleden, at Alex Oxlade-Chamberlain ikke var klar til den rolle endnu.

I gårsdagens opgør mod NK Maribor kom han på måltavlen, og Alex Oxlade-Chamberlain håber, at han snart for sin chance for at bevise sig selv.

– Det er et hold med masser af konkurrence, som jeg er kommet på. Alle kæmper for deres plads, og jeg er klar, når jeg får chancen, siger Chamberlain ifølge Mirror.

– Jeg skal fortsætte med at udvikle mig og lære en ny spillestil at kende. Når jeg får chancen, vil jeg gøre mit bedste, slutter han.

Alex Oxlade-Chamberlain scorede målet til 6-0 i 7-0-sejren over NK Maribor, som var klubbens største udesejr nogensinde i Champions League.

Annonce