Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Sky: Big Sam afviser Leicester-job - vil til USA

18.10.2017 Kl. 13:16
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Sam Allardyce har masser af erfaring fra diverse Premier League-klubber, og for tiden er han blandt de varmeste navne til at overtage jobbet som manager for Leicester, der i går fyrede Craig Shakespeare. 

Big Sam har dog ingen intentioner om at vende tilbage til Englands bedste række, det skriver Sky Sports. 

Ifølge det pålidelige medie har 62-årige Allardyce set sig lun på jobbet som landstræner for USA, der for nyligt missede kvalifikationen til VM. 

Det skuffende resultat fik Bruce Arena til at stoppe som landstræner, og det amerikanske fodboldforbund er dermed på jagt efter en ny mand til posten. 

Tilbage i 1983 spillede Allardyce 11 kampe for den amerikanske klub Tampa Bay Rowdies, men ellers har han udelukkende erfaring fra England og Irland. 

Englænderen stod senest i spidsen for Crystal Palace, mens han tidligere har været manager for klubber som Bolton, Blackburn og Sunderland. 

Annonce