Mourinho: Måske bør man afskaffe pokalturneringen
Manchester United sikrede sig i går aftes videre avancement i den engelske pokalturnering, Carabao Cup, efter en 4-1-sejr over Burton Albion.
Jose Mourinho har vundet pokalturneringen fire gange: tre gange med Chelsea og en enkelt gang med Manchester United, men portugsieren foreslår nu, at den måske skal afskaffes.
– Så længe det er en officielt turnering, så er den vigtig for Manchester United og mig som manager, men hvis du spørger mig, om engelsk fodbold kan overleve uden den eller måske blive bedre? Måske, siger Mourinho til Daily Mirror.
– Måske kan de engelske klubber være bedre stillet til de europæiske turneringer. Men nu har vi turneringen, og vi skal respektere sponsorerne samt modstanderne, og vi forsøger at gøre vores bedste, slutter han.
I næste runde skal Manchester United møde Swansea på Liberty Stadium